-
Silvaner - wina z tej odmiany są przeważnie bardzo jasne, mają delikatny aromat o nutach ziemistych często ziołowych czy nawet trawiastych. Przy odpowiednim ograniczeniu plonu, może dać wina z wyróżnikiem dobrej i najwyższej jakości. W większości najlepsze są jako młode, choć potrafią też pięknie starzeć się w butelce przez kilka lat. Nabierają wtedy więcej aromatów suszonych owoców, grzybów, wosku, struktura staje się bardziej miękka i kremowa.
-
Portugieser - bardzo wydajna odmiana, dająca lekkie, delikatne, jasno zabarwione, owocowe wina o niskiej kwasowości i zawartości alkoholu, które najlepiej smakują młode.
-
Spätburgunder (pinot noir) - jedna z najtrudniejszych odmian do uprawy i winifikacji, ale za to gdy cały proces przebiega optymalnie - może dać największe, cudowne wina. Proces dojrzewania ma znaczący wpływ na wino, które w miarę upływu czasu zmienia charakterystyczne dla siebie aromaty: początkowo owocowe akcenty (wiśnia, śliwka, malina, truskawka) rozwijają się w niezwykle słodki, wonny, kwiatowy bukiet. Z czasem mogą dojść akcenty czekolady, ziemi, dymu i trufli.
-
"Wino jednej nocy" – metoda uzyskiwania różowej barwy wina polega na krótkim kontakcie wyciśniętego soku winogron z pozostałymi po wyciśnięciu czerwonymi skórkami (proces maceracji) w początkowym procesie fermentacji. Już po 3 godzinach następuje tzw. „krwawienie” – skórki zaczynają uwalniać swoje barwniki (antocyjany). Inaczej, niż w winach czerwonych, kiedy cały proces trwa nawet kilka dni, kolor wina różowego jest już gotowy po kilku czy kilkunastu godzinach (w zależności od wymaganego nasycenia barwy oraz użytych gron).
-
Za wyjątkiem produkcji szampanów, zabronione jest tworzenie wina różowego poprzez mieszanie wina czerwonego z białym.