Francja

2015 Chateau du Levant Sauternes AOC Borie – Manoux

Bordeaux
Białe Słodkie

Barwa: Jasny złoto-żółty.
Bukiet: Delikatny bukiet białej brzoskwini i pomarańczy ,owocu kaki, ananasa i pigwy, obok kwiatowych nutach wiciokrzewu, akacji i pomarańczy.
Smak: Na podniebieniu dominuje elegancja, finezja i delikatna świeżość przed bogactwem słodyczy, mimo dużej złożoności, zwarte i giętkie, doskonale zrównoważona słodycz i kwasowość, o bardzo, bardzo długim zakończeniu z aromatem kwiatów pomarańczy i subtelnie ziół, bardzo delikatne, czyste i precyzyjne.

Alkohol: 13 %
Cukier resztkowy: 101.0 g/l
Kwasowość: 3.8 g/l
Potencjał starzenia: kilka lat
Temp. podawania: 8-10 °C

Polecamy do:

Pasuje do delikatnej tarty na kruchym cieście z jabłkami, morelami, owocami cytrusowymi, klasycznie do pasztetu z gęsiej wątróbki lub do niezbyt ciężkich serów z niebieską pleśnią.

AOC Sauternes. Najlepsze słodkie apelacje Bordeaux są zgrupowane na brzegu Garonny i jej dopływu Ciron.

Chłodne rzeki tworzą idealne, mgliste jesienne warunki dla rozwoju botrytis. Grzyb ten, atakując dojrzałe skórki jagód powoduje ich pękanie.

Przez powstałe drobniutkie szczeliny odparowuje z gron woda, koncentrując tym samym cukier i kwasowość. Poziom szlachetnej pleśni w winnicy zmienia się z roku na rok. Passerillage (podsuszanie) to kolejny proces, który pomaga skoncentrować cukry. Po zakończeniu okresu wegetacyjnego winogrona przestają otrzymywać wodę ze swoich łodyg, więc ta, która paruje przez ich skórę, nie jest zastępowana, co powoduje, że jagoda powoli się kurczy. Passerillage może być szczególnie przydatne w latach ubogich w botrytis.

Najlepsze wina pochodzą z Sauternes AC, która leży na zachodnim brzegu Garonny. Wina z wioski Barsac mają prawo sprzedawać się pod swoją własną gminną apelacją lub nazwą Sauternes. Wśród szczepów dominuje semillon, ze względu na cienką skórę i podatność na botrytis. Sauvignon blanc dostarcza orzeźwiających, kwasowych i owocowych aromatów, a muscadelle, gdy jest używane, dodaje egzotyczne perfumy. Zbiory mogą być rozłożone na kilka tygodni. Pracownicy przechodzą kilka razy przez winnicę, zbierając tylko te jagody lub winogrona, które są wystarczająco pomarszczone. Zbiory są z tych powodów niskie, a koszty produkcji wysokie. Najdroższe wina są wykonane z najdokładniej dobranych winogron, zwykle fermentowane i starzone w nowych dębowych beczkach. Bogate w alkohol, likierowo słodkie, zrównoważone wysoką kwasowością, przedstawia niespotykaną gdzie indziej kompozycję aromatów pomarańczowej marmolady (którą wniósł botrytis), a także nuty moreli, miodu i wanilii.

Gleby: nizina aluwialna z piaszczystymi i wapiennymi glebami.
Klimat: morski.

Bordeaux
  • Muscadelle -to biała odmiana winorośli. We Francji stanowi składnik w kupażu wytrawnych i słodkich win z Bordeaux, takich jak Sauternes. Rzadko stanowi więcej niż 10% mieszanki, która jest zdominowana przez sémillon i sauvignon blanc. Niektóre słodkie wina z Monbazillac mogą mieć większą proporcję. Winogrona muscadelle nie należą do rodziny muscat, choć owocowy aromat jej win może subtelnie muscaty przypominać.

  • Sauvignon Blanc – pochodzenie tej szlachetnej winorośli to Dolina Loary gdzie powstają najbardziej prestiżowe wina z tego szczepu: Sancerre i Poully Fume. Sauvignon Blanc daje wina owocowe, orzeźwiające, przeznaczone do picia głównie jako wina młode, nie więcej niż kilka lat po zbiorach. Poza Francją swoja popularność zaczął zdobywać również na innych kontynentach. Szczególnie Nowy Świat gdzie wiwifikacja w niskiej kontrolowanej temperaturze w kadziach ze stali  szlachetnej daje doskonałe rezultaty i bardzo owocowe wina.  Szczególnie prym tu wiodą Nowa Zelandia, Chile i Australia. W Kalifornii i w innych rejonach świata używa się tez określenia Fume Blanc. Synonimem  jest również muskat-sylvaner w Austrii. Odmiana odporna na choroby i mróz. Lubi bardziej chłodny klimat późno dojrzewając w dobrze nasłonecznionych miejscach.  Charakterystyczne dla sauvignon Blanc jest  wyraźna kwasowość i aromaty świeżych owoców(jabłka, agrest, cytrynowa trawa, dziki bez, brzoskwinie, melon , ananas, papryka). Kontakt z beczką wzbogaca go o aromaty dymu, tostów, wanilii i masła. Najlepsze są wina młode.

Wybierz wina zbliżone
do Twojego wyszukiwania