Nowa zelandia

Astrolabe Sauvignon Blanc 2018 Winnica Astrolabe Wines

Marlborough
Białe Wytrawne

Barwa: słomkowa z seledynowymi refleksami.
Bukiet: energetyczny i napięty; zapach agrestu, marakui i trawy cytrynowej.
Smak: owocowy z lekką goryczką w końcówce i dość wysoką kwasowością.

Alkohol: 13 %
Cukier resztkowy: 1.5 g/l
Kwasowość: 3.35 g/l
Potencjał starzenia: 5 lat
Temp. podawania: 12-14 °C

Polecamy do: nieskomplikowanych dań z owocami morza.

Nowa Zelandia jest najbardziej na południe wysuniętym krajem winiarskim świata. Jest to zarazem miejsce na ziemi, w którym występuje najwięcej dni słonecznych w roku: > 300.

Marlborough – najważniejszy region winiarski Nowej Zelandii.

Mimo, iż winorośl zaczęto uprawiać na Wyspie Północnej, to w latach 90-tych XX w., światową popularność zyskały wina powstałe z sauvignon blanc na Południowej Wyspie w regionie Marlborough. Piaszczyste tereny na łupkowym podłożu okazały się najlepszym siedliskiem winnic ze względu na dobry drenaż i ubogą glebę, która sprzyja niskim zbiorom i lepszej koncentracji aromatów.

Astrolabe to projekt winiarza Simona Waghorna, który po zdobyciu szlifów w Australii założył w 1966 r. swoją własną winnicę w nowozelandzkim Marlborough. Nazwał ją Astrolabe na cześć statku francuskiego podróżnika Dumonta d’Urvilla, który przybił do brzegów Marlborough w 1827 roku. Astrolabe to również słowo oznaczające kompas, a samemu autorowi nazwy kojarzy się z przygodą i wiatrem we włosach.

Gleby: o dobrym drenażu, piaszczyste: iły, żwir i łupki.
Klimat: umiarkowany, morski z wpływem prądów arktycznych. Powolne dojrzewanie pozwala uzyskać wybitnie owocowy charakter win, a duże różnice temperatur między dniem i nocą zachować kwasowość.

Marlborough