Francja

Chateau du Levant 2014

Bordeaux
Białe Słodkie

Barwa: jasny złoto-żółty.
Bukiet: białej brzoskwinia, pomarańcza, owoc kaki, ananasa i pigwy, kwiatowe nuty wiciokrzewu, akacji i pomarańczy.
Smak: elegancja i finezja, delikatna świeżość z bogactwem słodyczy; złożoności, zwarte i giętkie, doskonały balans słodyczy i kwasowości, o  bardzo długim zakończeniu z aromatem kwiatów pomarańczy i subtelnych ziół.

Alkohol: 13 %
Cukier resztkowy: 95.6 g/l
Kwasowość: 5.6 g/l
Potencjał starzenia:  kilka lat
Temp. podawania: 8-10 °C

Polecamy do: foie gras; delikatnej tarty na kruchym cieście z jabłkami, morelami, owocami cytrusowymi, pomarańczy, truskawek, niezbyt ciężkich serów z niebieską pleśnią, rouqueforta.

AOC Sauternes. Najlepsze słodkie apelacje Bordeaux są zgrupowane na brzegu Garonny i jej dopływu Ciron.

Chłodne rzeki tworzą idealne, mgliste jesienne warunki dla rozwoju botrytis. Grzyb ten, atakując dojrzałe skórki jagód powoduje ich pękanie.

Przez powstałe drobniutkie szczeliny odparowuje z gron woda, koncentrując tym samym cukier i kwasowość. Poziom szlachetnej pleśni w winnicy zmienia się z roku na rok. Passerillage (podsuszanie) to kolejny proces, który pomaga skoncentrować cukry. Po zakończeniu okresu wegetacyjnego winogrona przestają otrzymywać wodę ze swoich łodyg, więc ta, która paruje przez ich skórę, nie jest zastępowana, co powoduje, że jagoda powoli się kurczy. Passerillage może być szczególnie przydatne w latach ubogich w botrytis.

Najlepsze wina pochodzą z Sauternes AC, która leży na zachodnim brzegu Garonny. Wina z wioski Barsac mają prawo sprzedawać się pod swoją własną gminną apelacją lub nazwą Sauternes. Wśród szczepów dominuje semillon, ze względu na cienką skórę i podatność na botrytis. Sauvignon blanc dostarcza orzeźwiających, kwasowych i owocowych aromatów, a muscadelle, gdy jest używane, dodaje egzotyczne perfumy. Zbiory mogą być rozłożone na kilka tygodni. Pracownicy przechodzą kilka razy przez winnicę, zbierając tylko te jagody lub winogrona, które są wystarczająco pomarszczone. Zbiory są z tych powodów niskie, a koszty produkcji wysokie. Najdroższe wina są wykonane z najdokładniej dobranych winogron, zwykle fermentowane i starzone w nowych dębowych beczkach. Bogate w alkohol, likierowo słodkie, zrównoważone wysoką kwasowością, przedstawia niespotykaną gdzie indziej kompozycję aromatów pomarańczowej marmolady (którą wniósł botrytis), a także nuty moreli, miodu i wanilii.

Gleby: nizina aluwialna z piaszczystymi i wapiennymi glebami.
Klimat: morski.

Bordeaux

Wybierz wina zbliżone
do Twojego wyszukiwania