Rumunia

“Marmorot” Rotwein Merlot – Pinot Noir VIG Dealurile Muntenie 2020 JG Nierstein

Muntenia
Czerwone Półsłodkie

Barwa: Wiśniowy.

Bukiet: Przypomina wiśnie, jeżyny, śliwki, wanilie.

Smak: Pełne treści, aromatyczna owocowość z wydatna słodyczą, bardzo harmonijne i aksamitne z długim, słodko owocowym wydźwiękiem.

Alkohol: 12,5 %

Cukier resztkowy: 38,5 g/l

Kwasowość: 5,3 g/l

Potencjał starzenia: 3-5 lat

Temp. podawania: 14-17 °C

Polecamy do: Idealne do wypieków, czekolady, kremowych deserów.

Dealu Mare zajmuje północną części regionu Muntenia. Subregion ten obejmuje około 400 km² rozciągniętych na zboczach Południowych Karpat.

Historia winiarstwa sięga tu czasów starożytnych.

Region słynie zarówno ze znakomitych win czerwonych z odmian feteasca neagra, cabernet sauvignon, merlot, pinot noir, (uprawianych na marglach i żwirze bogatych w żelazo) jak i win białych słodkich ze szczepów tamaiosa romanesca i pinot gris, które to powstają na wschodzie Dealu Mare na glebach wapiennych i kamienistych.

Ze względu na położenie geograficzne region jest nazywany rumuńską Toskanią. Niedaleko Dealu Mare przebiega 45 równoleżnik, który przechodzi także przez Piemont, Bordeaux czy Burgundię. Wskazuje to na ogromny potencjał siedliska.

Gleby: wapienie, margle, żwiry i kamienie.
Klimat: kontynentalny.

Muntenia
  • 50%

    Merlot – szlachetny szczep, prawdopodobnie pochodzący z okolic Saint-Emilion i Pomerol. Współodpowiedzialny za tworzenie najpotężniejszych win świata (m.in. Chateau Pétrus z Pomerol)! W kupażu łagodzi ostre, agresywne smaki innych odmian (cabernet sauvignon, shiraz). Daje wina o przyjemnym kolorze i lekko słodkim zapachu, aksamitne dla podniebienia, o dobrej strukturze, cieliste z niewysoką kwasowością i dzięki stosunkowo cienkiej skórce winogron również z niską taniną. Najbardziej charakterystyczne aromaty to: czereśnia, jagoda, malina, śliwa, delikatne zioła. Wina z merlota świetnie współgrają zarówno z jagnięciną i wołowiną jak i z potrawami z kurczaka. Stanowią doskonały dodatek do półtłustych serów i czekolady.

  • 50%

    Pinot Noir – to pierwszy, oficjalnie uznany i nazwany szczep winnej latorośli, którego opis znajduje się w rejestrach szpitalnych Beaune w roku 1375. Odmiana należąca do wielkiej rodziny Pinot i uważana za jedną z najszlachetniejszych odmian na świecie. Pinot Noir to pierwszy, oficjalnie uznany i nazwany szczep winnej latorośli, którego opis znajduje się w rejestrach szpitalnych Beaune w roku 1375. Odmiana należąca do wielkiej rodziny Pinot i uważana za jedną z najszlachetniejszych odmian na świecie.