Niemcy

Mosel Riesling Spätlese 2018 Fritz Zimmer (Römerhof)

Mosel
Białe Słodkie

Barwa: Żółty, lekko zielonkawy, połyskujący.
Bukiet: Wydatny i różnorodny wydźwięk dojrzałych owoców gruszki, brzoskwini, moreli owoców cytrusowych.
Smak: Eleganckie, znakomite połączenie świeżych, różnorodnych owocowych aromatów z naturalną kwasowością o długim i świeżym finale.

Alkohol: 8.0 %
Cukier resztkowy: 65 g/l
Kwasowość: 6.8 g/l
Potencjał starzenia: kilka lat
Temp. podawania: 10-12 °C

Polecamy do:

Dobrze komponuje się z dojrzałym serem i pikantnymi daniami aby podkreślić ich złożoność.

Mosel – region położony pomiędzy Hunsrück a rzeką Eifel na terenie reńskich wzgórz łupkowych. Już przed 2 tys. lat Celtowie i Rzymianie zakładali tu winnice. Region Mozeli jest najstarszym niemieckim regionem winiarskim i ma najwięcej winnic położonych na stromiznach na świecie.

Zwrócone ku południu lub południowemu zachodowi winnice położone na tarasach stromych wzniesień, zapewniają wspaniały mikroklimat winorośli oraz rzadkim gatunkom roślin i zwierząt. Mineralne, eleganckie rieslingi ze stromych winnic nad rzeką Mozelą należą do najlepszych białych win na świecie.

Gleby: w górnym biegu Mozeli wapienie muszlowe i podłoże triasowe; w środkowym biegu Mozeli łupki, na południe od Zell miękkie łupki gliniaste, bogate w kwas krzemowy szarogłazy; w dolinach połacie żwiru i piachu.
Klimat: kontynentalny z optymalnym poziomem temperatur i optymalną ilością opadów

Mosel
  • 100%

    Riesling – szlachetna biała odmiana, doskonale przystosowująca się do panujących warunków pogodowych. Region z którego pochodzi wino ma dużo większe znaczenie niż jego rocznik. W swym smaku i zapachu świetnie odzwierciedla cechy ziemi na jakiej winorośl była uprawiana. Wina mają mocno owocowy (jabłka, brzoskwinie, cytryny) oraz kwiatowy (fiołek, płatki róży, marzanna) aromat. Po kilku latach leżakowania w butelce riesling nabiera dystyngowanego, zapachu nafty, oraz nut moreli, wiciokrzewu, wosku i marmolady pomarańczowej. Mimo, iż nie współdziała z beczką, doskonale starzeje się w butelce, nawet przez dekady.