Niemcy

Niersteiner Paterberg Schwarzriesling Rosè Spätlese 2020 JG Nierstein

Hesja Nadreńska
Różowe Półsłodkie

Barwa: Jasna, malinowa czerwień.

Bukiet: Delikatne aromaty jagód, rześkie nuty czarnej porzeczki i rabarbaru z odrobiną skórki pomarańczowej.

Smak: Doskonały, intensywny aromat owoców na podniebieniu, treściwy, zrównoważony ale niezbyt słodki. Wspaniałe doznania smakowe. Mocna, owocowo-korzenna harmonia.
Arcydzieło mistrza piwnicy – Ronalda Linka.

Alkohol: 12,0 %

Cukier resztkowy: 32,3 g/l

Kwasowość: 6,1 g/l

Potencjał starzenia: młode

Temp. podawania: 8-10 °C

Polecamy do: Zup, sałatek, owoców morza, dań kuchni azjatyckiej.

Rheinhessen (Hesja Nadreńska), położona na południe od Mainz, w regionie od północy i wschodu ograniczona potężnym zakolem Renu, stanowi największy niemiecki region winiarski (26 tys. ha), określany mianem „Ogrodu Boga”. Już Rzymianie uprawiali winorośl na terenach położonych wzdłuż lewego brzegu Renu a najstarszy dokument historyczny dotyczy właśnie winnicy położonej w Hesji Nadreńskiej (Niersteiner Glöck).

Najczęściej uprawianymi tu gronami, tak jak w całych Niemczech są riesling i muller-thurgau. Popularnością cieszy się także tradycyjna odmiana Hesji Nadreńskiej – silvaner. W ostatnich dziesięcioleciach podwoiła się jednak powierzchnia upraw gron czerwonych, głównie za sprawą dornfeldera. Jedna trzecia winnic Hesji jest już w kolorze czerwonymi.

Gleby: lessowe, wapienne i piaszczyste, czasem kamieniste.
Klimat: kontynentalny, z łagodzącym wpływem Renu a także otaczających wzgórz i lasów.

Hesja Nadreńska
  • 100%

    Riesling – szlachetna biała odmiana, doskonale przystosowująca się do panujących warunków pogodowych. Region z którego pochodzi wino ma dużo większe znaczenie niż jego rocznik. W swym smaku i zapachu świetnie odzwierciedla cechy ziemi na jakiej winorośl była uprawiana. Wina mają mocno owocowy (jabłka, brzoskwinie, cytryny) oraz kwiatowy (fiołek, płatki róży, marzanna) aromat. Po kilku latach leżakowania w butelce riesling nabiera dystyngowanego, zapachu nafty, oraz nut moreli, wiciokrzewu, wosku i marmolady pomarańczowej. Mimo, iż nie współdziała z beczką, doskonale starzeje się w butelce, nawet przez dekady.

Wybierz wina zbliżone
do Twojego wyszukiwania