Niemcy

Oppenheimer Herrenberg Riesling Auslese feinherb 2019 JG Nierstein

Hesja Nadreńska
Białe Półwytrawne

Barwa: Jasny złoty z zielonkawymi refleksami.
Bukiet: Bogaty aromat białej brzoskwini, limonki, zielonych jabłek, płatków róż,
o mineralnej bazie.
Smak: Na podniebieniu mocne, wyrazista obfitość owoców, zagęszczony ekstrakt o subtelnej słodyczy, zaznaczona szlachetna kwasowość, niezwykle finezyjne o długotrwałym finiszu.

Alkohol: 13,5 %
Cukier resztkowy: 15,9 g/l
Kwasowość: 6,5 g/l
Potencjał starzenia: 5-7 lat
Temp. podawania: 8-12 °C

Polecamy do:

Doskonałe do pikantnych zup, grillowanych ryb, sałat z dodatkiem drobiu, serów.

Rheinhessen (Hesja Nadreńska), położona na południe od Mainz, w regionie od północy i wschodu ograniczona potężnym zakolem Renu, stanowi największy niemiecki region winiarski (26 tys. ha), określany mianem „Ogrodu Boga”. Już Rzymianie uprawiali winorośl na terenach położonych wzdłuż lewego brzegu Renu a najstarszy dokument historyczny dotyczy właśnie winnicy położonej w Hesji Nadreńskiej (Niersteiner Glöck).

Najczęściej uprawianymi tu gronami, tak jak w całych Niemczech są riesling i muller-thurgau. Popularnością cieszy się także tradycyjna odmiana Hesji Nadreńskiej – silvaner. W ostatnich dziesięcioleciach podwoiła się jednak powierzchnia upraw gron czerwonych, głównie za sprawą dornfeldera. Jedna trzecia winnic Hesji jest już w kolorze czerwonymi.

Gleby: lessowe, wapienne i piaszczyste, czasem kamieniste.
Klimat: kontynentalny, z łagodzącym wpływem Renu a także otaczających wzgórz i lasów.

Hesja Nadreńska
  • 100%

    Riesling – szlachetna biała odmiana, doskonale przystosowująca się do panujących warunków pogodowych. Region z którego pochodzi wino ma dużo większe znaczenie niż jego rocznik. W swym smaku i zapachu świetnie odzwierciedla cechy ziemi na jakiej winorośl była uprawiana. Wina mają mocno owocowy (jabłka, brzoskwinie, cytryny) oraz kwiatowy (fiołek, płatki róży, marzanna) aromat. Po kilku latach leżakowania w butelce riesling nabiera dystyngowanego, zapachu nafty, oraz nut moreli, wiciokrzewu, wosku i marmolady pomarańczowej. Mimo, iż nie współdziała z beczką, doskonale starzeje się w butelce, nawet przez dekady.

Wybierz wina zbliżone
do Twojego wyszukiwania