Niemcy

Oppenheimer Zuckerberg Schwarzriesling 2016 Qualitätswein

Hesja Nadreńska
Czerwone Półsłodkie

Barwa: rubinowa.
Bukiet: silny aromat jeżyny i skórki pomarańczowej, subtelne, pikantne nuty, na podniebieniu bogata słodycz z przyjemną owocowością i figlarną kwasowością w tle.
Smak: lekkie, owocowe z delikatną kwasowością i doskonałą słodyczą.

Alkohol: 10.5 %
Cukier resztkowy: 48.5 g/l
Kwasowość: 4.2 g/l
Potencjał starzenia: 3 lata
Temp. podawania: 17-19  °C

Polecamy do: deserów owocowych. Idealny towarzysz wieczornych spotkań i bankietów.

Rheinhessen (Hesja Nadreńska), ze słynnej winnicy w Oppenheim nad Renem. Położona na południe od Mainz, w regionie od północy i wschodu ograniczona potężnym zakolem Renu, stanowi największy niemiecki region winiarski (26 tys. ha), określany mianem „Ogrodu Boga”.

Już Rzymianie uprawiali winorośl na terenach położonych wzdłuż lewego brzegu Renu a najstarszy dokument historyczny dotyczy właśnie winnicy położonej w Hesji Nadreńskiej (Niersteiner Glöck).

Najczęściej uprawianymi tu gronami, tak jak w całych Niemczech są riesling i muller-thurgau. Popularnością cieszy się także tradycyjna odmiana Hesji Nadreńskiej – silvaner. W ostatnich dziesięcioleciach podwoiła się jednak powierzchnia upraw gron czerwonych, głównie za sprawą dornfeldera. Jedna trzecia winnic Hesji jest już w kolorze czerwonymi.
Zuckerberg to pojedynczy stok  zlokalizowany w idyllicznym miejscu bezpośrednio przy ruinach zamku Landskron w Oppenheim.

Gleby: lessowe, wapienne i piaszczyste, czasem kamieniste.
Klimat: kontynentalny, z łagodzącym wpływem Renu a także otaczających wzgórz i lasów.

Hesja Nadreńska