Włochy

Primitivo Di Manduria 2017 Tenute Rubino

Apulia
Czerwone Półwytrawne

Barwa: Intensywny rubinowo-czerwony z fioletowymi refleksami.

Bukiet: Przypomina typowy aromat świeżych, czerwonych owoców takich jak czarna porzeczka, jagoda, śliwka i dojrzała wiśnia.

Smak: Soczyste, mineralne i okrągłe, z niezwykle przyjemnymi taninami. Spójne w swojej różnorodności, pełne o przyjemnej teksturze, długotrwały finał.

Alkohol: 14,5 %

Cukier resztkowy: 12,0 g/l

Kwasowość: 9,3 g/l

Potencjał starzenia: 10-12 lat

Temp. podawania: 18-20 °C

Polecamy do: Idealne dla tych, którzy chętnie łączą jedzenie z czerwonym winem. Primitivo pasuje zarówno do przystawek , dań głównych jak i różnorodnych serów.

Apulia – wieczny „przegrany” wypalony słońcem, płaski region Włoch powinien być odpowiedzią na kalifornijską Dolinę Centralną lub australijską Riverinę. Pomimo przewagi naturalnych uwarunkowań oraz ziem pokrytych w większości winoroślami, jakość puglijskich win pozostaje niska – tylko 5,5% kwalifikuje się do standardów DOC, pomimo nadmiaru wyższych apelacji w całych Włoszech. Nowoczesne winiarnie butelkują swoje produkty praktycznie bez wyjątku jako IGT (regionalne).

Nawet wszędobylskie cabernet czy chardonnay są niezdolne do stworzenia dobrych jakościowo win. Czołową częścią regionu są północne obrzeża, graniczące z Abruzją. Na południu najlepsze wina powstają w apelacji Primitivo di Manduria, gdzie krzewy uprawiane na gliniastych glebach w okolicach Mandurii generują wina oszałamiające w alkohol, balansowany charakterystycznymi, dżemowymi nutami i zaskakująco krzepką kwasowością.

Gleby: wapienie z epoki kredy, na którą nakładają się gleby zawierające tlenek żelaza z trzeciorzędu i czwartorzędu oraz glinę.
Klimat: śródziemnomorski.

Apulia
  • 100%

    Primitivo – (tribidrag, crljenak kaštelanski, kratošija) czerwony szczep, pochodzący z Chorwacji. Dopiero badania DNA pozwoliły ustalić, że wszystkie pięć nazw dotyczy tego samego szczepu. Nazwa zinfandel jest używana przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, natomiast chorwackie nazwy crljenak kaštelanski i tribidrag w ojczyźnie odmiany. Primitivo jest tradycyjnie uprawiane od XVIII w. w Apulii. W połowie XIX w., trafiło do Stanów Zjednoczonych i stało się tam znane pod nazwą „Zinfandel”. Z primitivo powstaje krzepkie czerwone wino. Wysoka zawartość cukrów w gronach pozwala osiągnąć poziom alkoholu przekraczający 15%. Smak wina z zależy od dojrzałości użytych winogron. Jeśli odmiana jest sadzona w chłodniejszym klimacie, przeważają aromaty czerwonych owoców, np. malin. Cieplejszy klimat sprzyja nutom jagód, anyżu i pieprzu.