Niemcy

St. Laurent Blanc de Noir Noblesse Bornheimer Adelberg 2021 Maria Gerhardt

Hesja Nadreńska
Białe Słodkie

Barwa: Jasny różowy.

Bukiet: Wyraźne nuty miodowe, akacja.

Smak: Niezbyt ciężkie, niska kwasowość, owocowa elegancja. Wytwarzane są z pre-soku z winogron St. Laurent – bardzo delikatnie tłoczonego.

Alkohol: 8,5 %

Cukier resztkowy: 41,0 g/l

Kwasowość: 8,0 g/l

Potencjał starzenia: do 5-6 lat

Temp. podawania: 8-10 °C

Polecamy do: Lekkich dań mięsnych, drobiu. Idealne do indyka.

Rheinhessen (Hesja Nadreńska), położona na południe od Mainz, w regionie od północy i wschodu ograniczona potężnym zakolem Renu, stanowi największy niemiecki region winiarski (26 tys. ha), określany mianem „Ogrodu Boga”. Już Rzymianie uprawiali winorośl na terenach położonych wzdłuż lewego brzegu Renu a najstarszy dokument historyczny dotyczy właśnie winnicy położonej w Hesji Nadreńskiej (Niersteiner Glöck).

Najczęściej uprawianymi tu gronami, tak jak w całych Niemczech są riesling i muller-thurgau. Popularnością cieszy się także tradycyjna odmiana Hesji Nadreńskiej – silvaner. W ostatnich dziesięcioleciach podwoiła się jednak powierzchnia upraw gron czerwonych, głównie za sprawą dornfeldera. Jedna trzecia winnic Hesji jest już w kolorze czerwonymi.

Gleby: lessowe, wapienne i piaszczyste, czasem kamieniste.
Klimat: kontynentalny, z łagodzącym wpływem Renu a także otaczających wzgórz i lasów.

Hesja Nadreńska
  • 100%

    Saint Laurent – Pochodzi z Francji i jest najpewniej krzyżówką pinot noir z jakimś bliżej nieokreślonym szczepem. Wina, które zeń powstają nieco przypominają charakter pinota właśnie, choć St. Laurent kolor zwykle ma intensywniejszy.

    Daje wina o intensywnie purpurowym kolorze, pachnące wiśniami i smakujące wiśniami, może trochę jeżynami, z odrobiną ziół i dymu. Można je poddać obróbce starzenia w beczce, bo przynosi to dobry efekt.