Rumunia

„Castelu“ Cabernet Sauvignon Cules Tarziu Rumänien Hochwertiger Qualitätswein DOCC lieblich-süss 2020 JG Nierstein

Muntenia
Czerwone Słodkie

Barwa: Wiśniowy.

Bukiet: Gęsty bukiet aromatów cassis, przypomina też czereśnie, marmoladę z wiśni, wanilię.

Smak: Kompaktowy, nadzwyczajna owocowość z czystym kompleksem słodyczy, delikatne kwasy są idealnym przeciwieństwem; kompleksowa, bardzo długa aromatyka , rarytas Cabernet – dla znawców.

Alkohol: 11,5 %

Cukier resztkowy: 49,6 g/l

Kwasowość: 5,4 g/l

Potencjał starzenia: 5-6 lat

Temp. podawania: 15-18 °C

Polecamy do: Idealne do dziczyzny i pasztetów z borówkami, szlachetnej czekolady i wypieków.

Dealu Mare zajmuje północną części regionu Muntenia. Subregion ten obejmuje około 400 km² rozciągniętych na zboczach Południowych Karpat.

Historia winiarstwa sięga tu czasów starożytnych.

Region słynie zarówno ze znakomitych win czerwonych z odmian feteasca neagra, cabernet sauvignon, merlot, pinot noir, (uprawianych na marglach i żwirze bogatych w żelazo) jak i win białych słodkich ze szczepów tamaiosa romanesca i pinot gris, które to powstają na wschodzie Dealu Mare na glebach wapiennych i kamienistych.

Ze względu na położenie geograficzne region jest nazywany rumuńską Toskanią. Niedaleko Dealu Mare przebiega 45 równoleżnik, który przechodzi także przez Piemont, Bordeaux czy Burgundię. Wskazuje to na ogromny potencjał siedliska.

Gleby: wapienie, margle, żwiry i kamienie.
Klimat: kontynentalny.

Muntenia
  • 100%

    Cabernet sauvignon – „król czerwonych gron”, najbardziej znany, szczep winny na świecie, którego rodzicami są cabernet franc i sauvignon blanc a kolebką Bordeaux. Daje wina cieliste, ciemne, głębokie o charakterystycznych aromatach czarnej porzeczki i zielonej papryki z nutami żywicznymi, korzennymi i ziołowymi. Odznacza się dobrą kwasowością i znakomitym potencjałem leżakowania. W beczce rozwija aromaty dymne, waniliowe, cedrowe. Właściwie nie należy spożywać go bez leżakowania, chyba że produkowany jest w cieplejszych regionach, w kupażach z miękkimi, owocowymi odmianami jak merlot. Szczep o wielkim charakterze. Stąd uwielbienie jakim obdarzono go w świecie winiarskich znawców.