Hiszpania

2018 „El Beso” Monastrell Valencia D.O. Qualitätswein Spanien Rot süss

Walencja
Czerwone Słodkie

Barwa: Ciemno wiśniowy.
Bukiet: Przypomina cierpką konfiturę wiśniową, jeżynową marmoladę z pikantną nutą.
Smak: Elegancki, głęboki, silnie owocowy, szlachetnie słodkie, wielowarstwowe.

Alkohol: 11 %
Cukier resztkowy: 119.0 g/l
Kwasowość: 5.0 g/l
Potencjał starzenia: min. 20 lat
Temp. podawania: 12-15 °C

Polecamy do:

Szlachetnie słodkie wino deserowe, idealne do niebieskich serów, pasztetów, czekolady.

Hiszpania jako trzecie pod względem wielkości państwo Europy jest  trzecim winiarskim krajem świata z > 2 mln ha nasadzeń winogron. Stanowi to 1/3 wszystkich upraw UE.

Mimo ogromnego obszaru upraw, wielkość produkcji osiąga poziom nieco ponad 40 mln hl.

Wiąże się to z systemem irygacji, szczególnie na półpustynnych regionach centralnego masywu półwyspu a także ze specyficzną metodą upraw, zwaną „bush” (krzew), polegającej na utrzymaniu krzewu jak najbliżej ziemi, dzięki czemu roślina chroni się swym cieniem przed palącym słońcem odbijanym od kamieni.

Najczęściej spotyka się tą uprawę w Centralnej Hiszpanii. Kolejnym powodem niższej wydajność, jest dość często stosowany system upraw macro real, polegający na nasadzeniu krzewów w dużej odległości od siebie (2,5 m) po to, by roślina mogła zdobyć jak najwięcej substancji odżywczych oraz wody.

Hiszpańska tradycja upraw winorośli sięga 3-4 tysiąclecia p.n.e., lecz dopiero X w n.e. przyniósł prawdziwy boom na hiszpańskie wina. Zasłynęły one dzięki andaluzyjskiej sherry, na którą ogromny apetyt miała Brytania. Dziś uprawia się tu ok. 600 szczepów, przy czym komercyjne znaczenia posiada ok. 20.

Gleby: piaszczyste, gliniaste, niekiedy kamieniste.
Klimat: kontynentalny, z ogromną amplitudą średnich temperatur (zimą -20°C, latem + 40°C) i średnią roczną opadów w granicach 300 mm (niezbędna irygacja).

Walencja