Hiszpania

Cava Buche Semi-seco Coto Pelayo

Extremadura
Białe Półwytrawne

Barwa: Słomkowo-żółty z obfitymi i bardzo drobnymi bąbelkami.
Bukiet: Owocowy i kwiatowy.
Smak: Owocowe i kwiatowe, na podniebieniu doskonale zbalansowana słodycz i kwasowość, delikatne o przyjemnym słodkim zakończeniu.

Alkohol: 11.5 %
Cukier resztkowy: 32.5 g/l
Kwasowość: 6.29 g/l
Potencjał starzenia: kilka lat
Temp. podawania: 6-10 °C

Polecamy do:

Świetnie sprawdza się na przyjęciu, beztroskim popijaniu, do serów, deserów i słodkich ciastek.

Apelacja DO Navarra dzieli się na 5 podregionów o pow. winnic wynoszącej 11.500 ha.

Hiszpańska Nawarra to baskijska kraina, która w II poł. ub. wieku słynęła z produkcji win różowych (garnacha). W latach 90–tych, zaczęto produkować stylowe i pełne osobowości wina białe i czerwone.

Oddzielona rzeką Ebro od słynnego sąsiada La Rioja Navarra, położona jest  na drodze świętego Jakuba, (słynnej trasie pielgrzymek – Camino) z Francji do Santiago de Compostela. Pielgrzymki przybyszów zza Pirenejów oraz historyczna i kulturowa bliskość z Francją miały duży wpływ na tradycje winiarskie Nawarry. Winnice obsadzone są we francuskim stylu merlotem, cabernet sauvignon i chardonnay oraz autochtonami, z garnachą i tempranillo na czele.

Gleby: wapienie, piaski, aluwialne, gliniaste, marglowe (Ribera Alta), ilaste.
Klimat: kontynentalny, z pewnym wpływem morskiego.

  • 50%

    Maccabeo – biały szczep, przypuszczalnie pochodzący z regionu Penedès w Katalonii, gdzie był znany już na początku XVII w. Jest najpopularniejszą białą odmiana w północnej części Hiszpanii. Stanowi jeden z podstawowych szczepów do produkcji musującego wina cava oraz białych win Rioja. Popularny w całej Hiszpanii i południowej Francji. Viura wnosi w wina nuty owocowe i kwasowość a także rześkość i kwiatowy charakter. Najczęściej powstają z niej wina, które nie są starzone w beczkach, w nowoczesnym stylu. Odmiana jest niewrażliwa na utlenianie.

  • 50%

    Parellada – białe grono pochodzące z Aragonii (ok. XIV w.), uprawiane głównie w Katalonii. Uważa się ja za najsubtelniejszy z trzech szczepów używanych przy produkcji musującej cavy (pozostałe to macabeo i xarel.lo). Parellada jest plenna, bardzo późno dojrzewającą. Tworzy również wina „spokojne”. Odmiana jest delikatna, w kupażach łagodzi wyrazisty charakter xarello. W kupażach dodaje elegancji i miękkości. Przy ograniczonych zbiorach udaje się uzyskać aromat jabłek. Utrzymuje wysoką jakość gron przy dużych zbiorach. Wina mają  wysoką kwasowość, średni poziom alk. lecz brak im potencjału starzenia.