Niemcy

„Cuvèe Yvonne” Rheinhessen Morio-Muskat 2018

Hesja Nadreńska
Białe Słodkie

Barwa: Słomkowo żółty z zielonym refleksem.
Bukiet: Przypomina gałkę muszkatołową, zielone jabłka, siano i melona.
Smak: Zbudowane z delikatną owocowością, pikantne, rasowe, wielopłaszczyznowe z delikatną złożonością słodyczy, soczyste o długim zakończeniu.

Alkohol: 10,5 %
Cukier resztkowy: 49,0 g/l
Kwasowość: 5,4 g/l
Potencjał starzenia: młode
Temp. podawania: 8-12 °C

Polecamy do:

Idealne do drobiu z curry, azjatyckich potraw słodko-kwaśnych, kozich serów.

Rheinhessen (Hesja Nadreńska), położona na południe od Mainz, w regionie od północy i wschodu ograniczona potężnym zakolem Renu, stanowi największy niemiecki region winiarski (26 tys. ha), określany mianem „Ogrodu Boga”. Już Rzymianie uprawiali winorośl na terenach położonych wzdłuż lewego brzegu Renu a najstarszy dokument historyczny dotyczy właśnie winnicy położonej w Hesji Nadreńskiej (Niersteiner Glöck).

Najczęściej uprawianymi tu gronami, tak jak w całych Niemczech są riesling i muller-thurgau. Popularnością cieszy się także tradycyjna odmiana Hesji Nadreńskiej – silvaner. W ostatnich dziesięcioleciach podwoiła się jednak powierzchnia upraw gron czerwonych, głównie za sprawą dornfeldera. Jedna trzecia winnic Hesji jest już w kolorze czerwonymi.

Gleby: lessowe, wapienne i piaszczyste, czasem kamieniste.
Klimat: kontynentalny, z łagodzącym wpływem Renu a także otaczających wzgórz i lasów.

Hesja Nadreńska
  • 100%

    MORIO MUSKAT – wyhodowany przez winiarza Petera Morio w 1928 z krzyżówki silva ner x Muskat Blanc pet petis grains w palatynacie. Mioro Muskat jest bardzo aromatyczna odmiana zbliżona aromatami do rodziny Muskat.

    Uprawy morio Muskat największa popularnością cieszą się w Niemczech. Spotkac go można także w Afryce Południowej i Kanadzie. Szczep ten był winem odmianowym ale wymaga idealnych lokalizacji w winnicach. Także pora zbiorów przeprowadzona musi być w odpowiednim momencie, w którym jego naturalne niski poziom cukru i średnia do wysokiej kwasowości nie są zbilansowane.