Hiszpania

Ferris Sherry Cream Sweet Jerez-Xérès E.Maria Gerhardt

Jerez DO Spain
Białe Słodkie

Barwa: głęboki odcień karmelu.

Bukiet: czysty, intensywny z nutami suszonych owoców, pigwy, daktyli, rodzynek, orzechów, fig a także miodu i drewna.

Smak: gładkie, pełne treści, intensywne, miękka słodycz, wyraźnie owocowe z łagodnym niuansem drewna w tle, w wydźwięku przypomina toffi, suszone owoce, lukrecję, figi i daktyle; długotrwały, niekończący się posmak.

Alkohol: 17,0 %

Potencjał starzenia: wiekowe

Temp. podawania: 12-15 °C

Polecamy do: czekolady, sera z niebieską pleśnią, tapas; lub do delikatnie aromatycznych cygar. Pasuje również do deserów owocowych, lodów (sos) sałatek z suszonych owoców, doskonałe również jako aperitif, posłuży też osłodzeniu herbaty.

Jerez stało się centrum uprawy winorośli od momentu przybycia na Półwysep Iberyjski Fenicjan w 1100 roku p.n.e. Umiejętność tą kultywowano za czasów panowania Rzymian, tj. od ok. 200 r. p.n.e. Maurowie, którzy podbili region w 711 r. n.e., wprowadzili destylację, co doprowadziło do rozwoju produkcji brandy i wzmacnianych win.

Podczas ich panowania miasto nosiło nazwę Sherish, od której pochodzą nazwy Sherry i Jerez. Chociaż Koran zabrania picia alkoholu, wino produkowano przez pięć wieków arabskiego panowania. W 966 roku Kalif Kordoby Al-Hakam II nakazał zniszczenie winnic, ale mieszkańcy Jerez przekonali go, że winnice także dostarczają rodzynek dla żołnierzy. W wyniku tego Kalif oszczędził 2/3 winnic. W 1264 roku Alfons X Mądry przejął miasto i zmienił jego nazwę na Xeres (nazwa następnie zmieniano na Xerez, a ostatecznie na Jerez). Od tego czasu znacząco wzrosła produkcja i eksport sherry na całą Europę. Pod koniec XVI w. sherry zyskało w Europie reputację najznakomitszego wina.

SOLERA – METODA PRODUKCJI. Sherry dojrzewa w specjalnie ułożonych beczkach, zwanych solera, które znajdują się w szeregu po 3–9 beczek. Co pewien czas porcję wina z górnej beczki przenosi się do położonej tuż poniżej, przy pomocy specjalnych urządzeń: canoa (kanu) i rociador (zraszacz). Dzięki tym urządzeniom wino przelewa się łagodnie i nie uszkadza się warstwa drożdży. Na końcu tylko porcja z ostatniej beczki jest butelkowana i przeznaczona do sprzedaży. W zależności od typu wina porcja może zawierać do 5 do 30 % z każdej beczki. Proces ten nazywany jest „uprawianiem wagi”, ponieważ każda beczka w szeregu zwana jest wagą. Wiek najmłodszego wina nalewanego do butelki zależy od ilości beczek w szeregu, a każda butelka zawiera pewną ilość starszego wina. Dojrzewa w beczkach przez min. 3 lata.

  • 33%

    Muscat  – najbardziej aromatyczny szczep świata. Pochodzi ze starożytnej Grecji i jest jednym z najstarszych istniejących. Muscat jest szczepem, z którego powstają wina w większości białe, słodkie i bardzo aromatyczne, o miodowo-muszkatelowym, lipowo-cytrynowym bukiecie. Mówi się nawet o tzw. typowych aromatach muskatowych, takich jak: skórka pomarańczowa, miód, rodzynki, kwiat lipy i sok winogronowy (bardzo rzadki aromat  win).

  • 33%

    Palomino Fino  – główny szczep, z którego powstają sherry (wytrawne). Chociaż uprawia się ją także w innych miejscach, tylko na jasnej glebie albariza w okręgu Jerez daje tak wyjątkowe wyniki. Na duże, liczne i szerokie grona składa się wielka liczba jagód średniej wielkości, nieco spłaszczonych, o cienkiej skórce. Sprzedaje się je również jako owoce deserowe. Inną cechą charakterystyczną tego regionu jest sposób przycinania krzewów: pozostawia się dwie gałęzie – jedną krótką z jednym oczkiem i drugą, dłuższą, z siedmioma lub ośmioma oczkami. W następnym roku jest na odwrót. W ten sposób przedłuża się życie szczepu.

  • 33%

    Pedro ximénez: używane do produkcji słodkich odmian sherry, których bardzo słodki sok dodawany jest do sherry pozbawionej flory bakteryjnej. W ten sposób powstaje sherry Cream Podczas zbiorów winogrona suszy się przez dwa dni na słońcu, przez co dochodzi do powiększania się stężenia cukru.

Wybierz wina zbliżone
do Twojego wyszukiwania