Hiszpania

I’Avi Arrufi Criança vinyes Velles D.O. red 2015 Celler Piñol

Katalonia
Czerwone Wytrawne

Barwa: Piękne wiśniowo-czerwone z intensywnymi odcieniami granatu.
Bukiet: Zrównoważony, kompleksowo-owocowy (morwy, porzeczki, śliwki), wskazówki kakao i skóry z pikantnym zapachem pieprzu.
Smak: Nasycony, mnóstwo garbników.

Alkohol: 14.5 %
Cukier resztkowy: 0.18 g/l
Kwasowość: 4.75 g/l
Potencjał starzenia: do 2024-2027
Temp. podawania: 16-17 °C

Polecamy do:

Idealne do polędwicy, czerwonego mięsa i ostrych serów.

Terra Alta, Katalonia. Region znajduje się na południu Katalonii, pomiędzy rzeką Ebro a granicą Aragonii w prowincji Tarragona.

Status DO (Denominaciones de Origen) uzyskała w 1982 r.

Powierzchnię ok 6300 ha porastają migdałowce oraz orzechy laskowe pomiędzy którymi znajduje się 45 winiarni produkujących rocznie ok 19 tys. hektolitrów wina.

Winnica Celler Piñol  założona w 1902 roku, leży na wys. 370 m n.p.m.

Gleby: 95% wapienie, 5% glina; uboga w substancje organiczne, nienawadniana.
Klimat: śródziemnomorski z wpływem kontynentalnego z małą ilością opadów.
Starzone 24 m-ce w nowych beczułkach z dębu francuskiego i amerykańskiego. Dojrzewanie wina: młodzieńcze 2015; dojrzałe 2019; u szczytu 2020 -2023. Wino długowieczne.ilością opadów

Katalonia
  • 60%

    Cariñena – tradycyjnie francuski (Langwedocja) czerwony szczep, którego spotkać można w Algierii, Hiszpanii, Kalifornii i we Włoszech. Zwykle tworzy wina o ciężkich taninach, ostre i często gorzkawe w finale. Maceracja węglowa zmiękcza go, podkreśla owocowe aromaty, nadaje gibkości i redukuje taniny.

  • 30%

    Garnacha – jeden z najpowszechniej uprawianych czerwonych szczepów na świecie. Pochodzi z Hiszpanii. Krzewy charakteryzują się bardzo mocnym drewnem i wysoką wytrzymałością na susze. Wina z grenache mają wysoką koncentrację owocowych aromatów, tanin i kwasów. Typowymi dla odmiany są aromaty czarnej porzeczki, jeżyny, wiśni, truskawek, rodzynek, pieprzu i lukrecji.

  • 10%

    Syrah – „zadziornie pikantne”. Ponad połowa światowej produkcji pochodzi z Francji, choć odmiana ta z powodzeniem uprawiana jest w innych regionach świata. Szczególnie dobrze zadomowił się w Australii, która uważana jest za jego drugi dom. Wina są zwykle wcześnie gotowe do picia co nie oznacza, że brak im potencjału starzenia. Wina z syrah mają jedną szczególnie ciekawą i charakterystyczną cechę: unikalny, pikantny smak pieprzu. Wina te ponadto mają zasadniczo ciemną, purpurową barwę, są bogate w taninę i korzenne aromaty. Najczęściej spotykanymi aromatami są owoce lasu, czarny pieprz, kawa, skóra, ziemia. Wina są mocne i mięsiste.