Niemcy

Oppenheimer Güldenmorgen Gelber Muskateller 2021

Hesja Nadreńska
Białe Półsłodkie

Barwa: Jasno-złoty.

Bukiet: Uwodzicielski bukiet gałki muszkatołowej, brzoskwini, mandarynek.

Smak: Na podniebieniu wyraźny cukier resztkowy z taneczną kwasowością, niezwykle treściwe, aromatyczne o długim zakończeniu. Po prostu nieziemskie! Lekkie, owocowe, charakterystyczne, przyjemna słodycz.

Alkohol: 10,5 %

Cukier resztkowy: 43,0 g/l

Kwasowość: 7,5 g/l

Potencjał starzenia: młode

Temp. podawania: 8-10 °C

Polecamy do: Pasuje do dań kuchni azjatyckiej, serów, deserów.

Rheinhessen (Hesja Nadreńska), położona na południe od Mainz, w regionie od północy i wschodu ograniczona potężnym zakolem Renu, stanowi największy niemiecki region winiarski (26 tys. ha), określany mianem „Ogrodu Boga”. Już Rzymianie uprawiali winorośl na terenach położonych wzdłuż lewego brzegu Renu a najstarszy dokument historyczny dotyczy właśnie winnicy położonej w Hesji Nadreńskiej (Niersteiner Glöck).

Najczęściej uprawianymi tu gronami, tak jak w całych Niemczech są riesling i muller-thurgau. Popularnością cieszy się także tradycyjna odmiana Hesji Nadreńskiej – silvaner. W ostatnich dziesięcioleciach podwoiła się jednak powierzchnia upraw gron czerwonych, głównie za sprawą dornfeldera. Jedna trzecia winnic Hesji jest już w kolorze czerwonymi.

Gleby: lessowe, wapienne i piaszczyste, czasem kamieniste.
Klimat: kontynentalny, z łagodzącym wpływem Renu a także otaczających wzgórz i lasów.

Hesja Nadreńska
  • 100%

    Gelber Muscateller – French Muscat à petits grains blancs , to bardzo stare i wysokiej jakości białe wino, które jest szeroko rozpowszechnione na całym świecie – odmiana winogron o intensywnym, złożonym bukiecie muszkatowym .