Włochy

Orizzonti Rubicone Rosso 2018 E.Maria Gerhardt Emilia Romagna IGT

Emilia Romagna
Czerwone Półwytrawne

Barwa: delikatny czerwony, połyskliwy.
Bukiet: wiśnia, lekko zadymione, potrzebuje lekkiego napowietrzenia.
Smak: harmonijne, krągłe; korzenny zapach dzikich jagód, zwarta owocowość, delikatne taniny. Lekko mineralne i soczyste.

Alkohol: 12 %
Cukier resztkowy: 12 g/l
Kwasowość: 5 g/l
Potencjał starzenia: 5 lat
Temp. podawania: 16-18 °C

Polecamy do: bazylii, pizzy, pomidorów, wędlin (szynki parmeńskiej, mortadeli, salami) balsamicznego octu winnego, makaronów  (tortellini, lasagne, gramigna, tagliatelle, garganelli, strozzapreti, sfoglia lorda czy ravioli), regionalnych dań –Polenty, Piadiny (fast food) i sera Parmigiano Reggiano.

Emilia Romagna – płaskie terytorium, leżące na południe od rzeki Pad. Produkcja osiąga oszałamiające 6 mln hektolitrów wina rocznie. Najbardziej znanymi produktami gastronomicznymi Emilia-Romagna są wędliny i sery, takie jak Culatello di Zibello, szynka parmeńska i Parmigiano Reggiano, nie wspominając o słynnych na całym świecie, dietetycznych potrawach, takich jak lasagne z sosem bolońskim, tortellini i cotechino.

Emilia-Romagna cieszy się także pewną popularnością wśród miłośników wina, którego nazwa jest synonimem towarzyskości i wesołości: Lambrusco. W regionie można znaleźć siedem różnych apelacji Lambrusco DOC. Region może pochwalić się dwoma winami DOCG, jednym z Emilii, większej, północnej części regionu, a drugim z Romagny – podregionu obejmującego prowincje Rawenna, Rimini i Forlì-Cesena. Są to Colli Bolognesi Classico Pignoletto, produkowane w niektórych prowincjach Bolonii i Savignano sul Panaro, w prowincji Modena.

Gleby: w niżej położonych miejscach jak Serra, Casena czy Oriolo przeważają żyzne gleby gliniaste dające owocowe, dobrze zbudowane, taniczne wina, które nieźle znoszą starzenie w beczce. W położonych wyżej podregionach, jak Modigliana, Predappio czy Brisighella, glina wymieszana jest z wapieniem i piaskiem, co powoduje że wina są lżejsze, delikatne, mocno mineralne.
Klimat: śródziemnomorski.

Wybierz wina zbliżone
do Twojego wyszukiwania