Włochy

Saturnino DOC Brindisi Negroamaro Rosè 2020 Tenute Rubino

Apulia
Różowe Wytrawne

Barwa: Wyraźny, intensywny, lśniący róż.

Bukiet: Pachnące i świeże nuty fiołków, wiśni i róży spotykają się z zapachami granatu, maliny i truskawki.

Smak: Okrągłe, wyczuwalne nuty morskie i mineralne, rozwój na podniebieniu z soczystym finałem. Dynamiczne i żywe wino z lekką i delikatną strukturą, urzeka harmonią, trwałością, dobrze wyważoną elegancja.

Alkohol: 13,0 %

Cukier resztkowy: 2,9 g/l

Kwasowość: 6,6 g/l

Potencjał starzenia: młode

Temp. podawania: 8-10 °C

Polecamy do: Dobrze komponuje się z sałatkami, nadziewanymi bakłażanami, spaghetti i lasagne z owocami morza, risotto z borowikami.

Apulia – wieczny „przegrany” wypalony słońcem, płaski region Włoch powinien być odpowiedzią na kalifornijską Dolinę Centralną lub australijską Riverinę. Pomimo przewagi naturalnych uwarunkowań oraz ziem pokrytych w większości winoroślami, jakość puglijskich win pozostaje niska – tylko 5,5% kwalifikuje się do standardów DOC, pomimo nadmiaru wyższych apelacji w całych Włoszech. Nowoczesne winiarnie butelkują swoje produkty praktycznie bez wyjątku jako IGT (regionalne).

Nawet wszędobylskie cabernet czy chardonnay są niezdolne do stworzenia dobrych jakościowo win. Czołową częścią regionu są północne obrzeża, graniczące z Abruzją. Na południu najlepsze wina powstają w apelacji Primitivo di Manduria, gdzie krzewy uprawiane na gliniastych glebach w okolicach Mandurii generują wina oszałamiające w alkohol, balansowany charakterystycznymi, dżemowymi nutami i zaskakująco krzepką kwasowością.

Gleby: wapienie z epoki kredy, na którą nakładają się gleby zawierające tlenek żelaza z trzeciorzędu i czwartorzędu oraz glinę.
Klimat: śródziemnomorski.

Apulia
  • 100%

    NEGROAMARO – (NIGRAMARO, Negro Amaro, Abbruzzese) znany jest już od VI w. p.n.e, ciemny, niemal czarny (Negro) szczep występujący w południowej części Włoch, głównie w Apulii. Odznacza się wysoką zawartością alkoholu, wyraźnymi aromatami oraz lekka goryczka (której zawdzięcza nazwę : amaro –  gorzki). Wina z niego powstałe często są soczyste  i żwawe. W przeciwieństwie do szczepu primitivo maja wyraźnie zaznaczona kwasowość i nie SA tak ciężkie. Negroamaro doskonale dojrzewa w beczce, która łagodzi jego taniny.