Niemcy

Jakob Gerhardt Tradition Sekt Halbtrocken JG Nierstein

Hesja Nadreńska
Białe Półwytrawne

Barwa: Jasny złoto żółty, drobno perlisty

Bukiet: Przypomina bukietem dojrzałe, jasne owoce, pąki kwiatów oraz kwiaty z wysuszonego siana.

Smak: Lekki, wydatnie owocowy, elegancki, idealnie zbalansowany.

Alkohol: 11,5 %

Cukier resztkowy: 40,2 g/l

Kwasowość: 5,0 g/l

Potencjał starzenia: młode

Temp. podawania: 8-10 °C

Polecamy do: Klasyczny aperitif, idealny także do przekąsek azjatyckich na słodko-kwaśno. Można się nim delektować przy każdej okazji!

Rheinhessen (Hesja Nadreńska), położona na południe od Mainz, w regionie od północy i wschodu ograniczona potężnym zakolem Renu, stanowi największy niemiecki region winiarski (26 tys. ha), określany mianem „Ogrodu Boga”. Już Rzymianie uprawiali winorośl na terenach położonych wzdłuż lewego brzegu Renu a najstarszy dokument historyczny dotyczy właśnie winnicy położonej w Hesji Nadreńskiej (Niersteiner Glöck).

Najczęściej uprawianymi tu gronami, tak jak w całych Niemczech są riesling i muller-thurgau. Popularnością cieszy się także tradycyjna odmiana Hesji Nadreńskiej – silvaner. W ostatnich dziesięcioleciach podwoiła się jednak powierzchnia upraw gron czerwonych, głównie za sprawą dornfeldera. Jedna trzecia winnic Hesji jest już w kolorze czerwonymi.

Gleby: lessowe, wapienne i piaszczyste, czasem kamieniste.
Klimat: kontynentalny, z łagodzącym wpływem Renu a także otaczających wzgórz i lasów.

Hesja Nadreńska
  • 20%

    Chardonnay – „królewskie grono”,  którego głównym terenem upraw są Szampania i Burgundia. Zawdzięczamy mu nie tylko najszlachetniejsze szampany, ale również najznakomitsze białe burgundy. Jest to najbardziej elastyczna z białych odmian, doskonale przystosowująca się do warunków klimatycznych. Dojrzewa wcześnie i daje obfite plony. W świeżym, rześkim chardonnay najczęściej spotykamy nuty jabłka, gruszki, cytryny i limonki, brzoskwini, mandarynki. Fermentacja i dojrzewanie w dębowych beczkach bardzo zmienia to wino – staje się bogatsze i bardziej złożone. Wyczuwamy wówczas smak zwęglonego drewna, dymu, przypraw, gałki muszkatołowej, karmelu, wanilii i toffi.

  • 20%

    Colombard – pochodząca ze środkowozachodniej Francji biała odmiana winogron, będąca naturalną krzyżówką chenin blanc i starożytnej gouais blanc.

  • 20%

    PINOT GRIGIO  –  (PINOT GRIS) jako mutacja pinot noir pochodzi z Francji. Jak na biała odmianę, ma miękką skórkę o dość ciemniej, szaroróżowej barwie dlatego tez wina produkowane z tego szczepu mogą mieć głębszy kolor niż większość białych win (można z niego zrobić nawet wino różowe).  Jedynie włoskie pinot grigio jest dość blade. We Włoszech stanowi ważną odmianę, szczególnie w północnowschodnich regionach. Uprawiany jest również w USA (Oregon) na południu Niemiec (tu znana jest pod nazwą rülander) oraz w Alzacji (znana jako tokay). Pod wprawna ręka winiarza daje przyjemne, ekstraktywne wina o delikatnym, czystym i mocnym zapachu, średniej lub wysokiej kwasowości i dość wyrazistym kolorze. Charakterystyczne nuty zapachowe to dojrzałe jabłka, cytrusy, delikatne nuty korzenne, kwiatowe miodowe i migdałowe. Czasem w cieplejszych rejonach skórki owoców, zwłaszcza brzoskwini i pomarańczy.

  • 20%

    Riesling – szlachetna biała odmiana, doskonale przystosowująca się do panujących warunków pogodowych. Region z którego pochodzi wino ma dużo większe znaczenie niż jego rocznik. W swym smaku i zapachu świetnie odzwierciedla cechy ziemi na jakiej winorośl była uprawiana. Wina mają mocno owocowy (jabłka, brzoskwinie, cytryny) oraz kwiatowy (fiołek, płatki róży, marzanna) aromat. Po kilku latach leżakowania w butelce riesling nabiera dystyngowanego, zapachu nafty, oraz nut moreli, wiciokrzewu, wosku i marmolady pomarańczowej. Mimo, iż nie współdziała z beczką, doskonale starzeje się w butelce, nawet przez dekady.

  • 20%

    Silvaner – pochodzi z Austrii jako krzyżówka ostterreichisch Weiss i traminera. Jest jedna z najstarszych dziś uprawianych winogron (pierwsze zapisy pochodzą z 10 IV 1659 r.) Silvaner produkuje głównie wina wytrawne, kwasowe z wyraźną nutą mineralna i ziemistością oraz subtelnymi aromatami dymu wędzarnianego. Często porównywany jest z rieslingiem. Dziś silvaner jest uprawiany na ok. 5% obszarów Winogradow w Niemczech – głównie w Nadrenii, Frankonii, Hesji i palatynacie. Szczep ten jest bardzo  wymagający. W zależności od lokalizacji i procesu starzenia, silva ner tworzy wszechstronnie wina – od nieskomplikowanych, letnich i codziennych do eleganckich i wspaniałych win na specjalne okazje. Silvaner doskonale odzwierciedla terror, łącząc ziemiste aromaty z delikatnymi nutami owocowymi i przyjemną  kwasowością.

Wybierz wina zbliżone
do Twojego wyszukiwania