Hiszpania

Casa La Rad Edición Especial Garnacha D.O.C Cosecha 2017

Rioja
Czerwone Wytrawne

Barwa: Czerwony intensywny.
Bukiet: Nuty jogurtu truskawkowego, kwiatów, jaśminu, fiołków z nutą dębu, skóry i dymu.
Smak: Silne, eleganckie i jedwabiste. W ustach pojawiają się nuty beczki, wyczuwalne nuty owoców i kwiatów. W posmaku delikatne, eleganckie i przyjemne.

Alkohol: 14,0 %
Cukier resztkowy: 0,8 g/l
Kwasowość: 5,3 g/l
Potencjał starzenia: 20-25 lat
Temp. podawania: 16-18 °C

Polecamy do:

Słonych serów, dań serwowanych na półmiskach, dziczyzny.

DOCa Rioja leżący nad rzeką Ebro, w północno-środkowej Hiszpanii region o długiej tradycji uprawy, jako pierwszy uzyskał najwyższy status hiszpańskiej kwalifikacji – Do Calificada (jedyny obok Prioratu).
Dzieli się na 3 okręgi: La Rioja Baja, La Rioja Alta i La Rioja Alavesa, z których dwa ostatni uważane są najlepsze. 75 % win powstaje w kolorze czerwonym (śród nich 15 % to wina różowe).

Prym wśród szczepów wiedzie tempranillo, garnacha tinta, graciano, mazuela. Wina białe powstają z viury, malvasi, garnachy blanc. Rioja jest tradycyjnie winem kupażowanym.

Gleby: gliniasto-wapienne, mady.
Klimat: kontynentalny z wpływami górskimi i atlantyckimi, z niedużymi opadami (500 ml/rok), moderowany przez wiatry znad Atlantyku i chroniony górami Kantabryjskimi.

Rioja
  • 100%

    Garnacha – jeden z najpowszechniej uprawianych czerwonych szczepów na świecie. Pochodzi z Hiszpanii. Krzewy charakteryzują się bardzo mocnym drewnem i wysoką wytrzymałością na susze. Wina z grenache mają wysoką koncentrację owocowych aromatów, tanin i kwasów. Typowymi dla odmiany są aromaty czarnej porzeczki, jeżyny, wiśni, truskawek, rodzynek, pieprzu i lukrecji.