Hiszpania

Maria De Moya Bobal Merlot Valencia 2016 Coto Pelayo

Walencja
Czerwone Wytrawne

Barwa: Intensywny o rubinowym odcieniu.
Bukiet: Intensywny aromat dojrzałych owoców, z nutą wanilii, kokosa, suszonej figi, dżemu żurawinowego, jeżyn.
Smak: Pełne, piękne wykończenie z dobrze zintegrowanymi taninami, aromatyczna trwałość z nutami dojrzałych owoców i starzenia się beczki.

Alkohol: 14.5 %
Cukier resztkowy: 2.2 g/l
Kwasowość: 5.86 g/l
Potencjał starzenia: 10-18 lat
Temp. podawania: 15-18  °C

Polecamy do:

Wszelkich dań z czerwonego mięsa, gulaszu, dziczyzny, paelli.

Hiszpania jako trzecie pod względem wielkości państwo Europy jest  trzecim winiarskim krajem świata z > 2 mln ha nasadzeń winogron. Stanowi to 1/3 wszystkich upraw UE.

Mimo ogromnego obszaru upraw, wielkość produkcji osiąga poziom nieco ponad 40 mln hl.

Wiąże się to z systemem irygacji, szczególnie na półpustynnych regionach centralnego masywu półwyspu a także ze specyficzną metodą upraw, zwaną „bush” (krzew), polegającej na utrzymaniu krzewu jak najbliżej ziemi, dzięki czemu roślina chroni się swym cieniem przed palącym słońcem odbijanym od kamieni.

Najczęściej spotyka się tą uprawę w Centralnej Hiszpanii. Kolejnym powodem niższej wydajność, jest dość często stosowany system upraw macro real, polegający na nasadzeniu krzewów w dużej odległości od siebie (2,5 m) po to, by roślina mogła zdobyć jak najwięcej substancji odżywczych oraz wody.

Hiszpańska tradycja upraw winorośli sięga 3-4 tysiąclecia p.n.e., lecz dopiero X w n.e. przyniósł prawdziwy boom na hiszpańskie wina. Zasłynęły one dzięki andaluzyjskiej sherry, na którą ogromny apetyt miała Brytania. Dziś uprawia się tu ok. 600 szczepów, przy czym komercyjne znaczenia posiada ok. 20.

Gleby: piaszczyste, gliniaste, niekiedy kamieniste.
Klimat: kontynentalny, z ogromną amplitudą średnich temperatur (zimą -20°C, latem + 40°C) i średnią roczną opadów w granicach 300 mm (niezbędna irygacja).

Walencja
  • 50%

    Bobal – dla miłośników win to jedna z ciekawszych endemicznych odmian winorośli w Hiszpanii. Za jej „kolebkę” uznawane są okolice Walencji, głównie winnice apelacji D.O. Utiel-Requena gdzie nawet w dzisiejszych czasach stanowi niemal 90% wszystkich upraw. Pod względem powierzchni hiszpańskich winnic, na których jest uprawiana zajmuje jedno z czołowych miejsc. Wina ze szczepu bobal były ponoć popularne w Hiszpanii już przed sześcioma wiekami.

  • 50%

    Merlot – szlachetny szczep, prawdopodobnie pochodzący z okolic Saint-Emilion i Pomerol. Współodpowiedzialny za tworzenie najpotężniejszych win świata (m.in. Chateau Pétrus z Pomerol)! W kupażu łagodzi ostre, agresywne smaki innych odmian (cabernet sauvignon, shiraz). Daje wina o przyjemnym kolorze i lekko słodkim zapachu, aksamitne dla podniebienia, o dobrej strukturze, cieliste z niewysoką kwasowością i dzięki stosunkowo cienkiej skórce winogron również z niską taniną. Najbardziej charakterystyczne aromaty to: czereśnia, jagoda, malina, śliwa, delikatne zioła. Wina z merlota świetnie współgrają zarówno z jagnięciną i wołowiną jak i z potrawami z kurczaka. Stanowią doskonały dodatek do półtłustych serów i czekolady.