Niemcy

St. Johanner Abtey / Noblesse Cabernet Sauvignon Qba 2019 Maria Gerhardt

Hesja Nadreńska
Czerwone Półwytrawne

Barwa: Głęboki rubinowy.
Bukiet: Przypomina owoce czarnej porzeczki, wiśni, jagód.
Smak: Delikatne bogactwo przypraw i różnorodnych owoców oraz trwałe aromaty smakowe połączone z delikatną strukturą taninowo-kwasową.

Alkohol: 11.5 %
Cukier resztkowy: 16.9 g/l
Kwasowość: 6.3 g/l
Potencjał starzenia: 3 lata
Temp. podawania: 16-18 °C

Polecamy do:

Dań z grilla, pieczeni, wędlin, serów.

Rheinhessen (Hesja Nadreńska), winnica Sackträger. Położona na południe od Mainz, w regionie od północy i wschodu ograniczona potężnym zakolem Renu, stanowi największy niemiecki region winiarski (26 tys. ha), określany mianem „Ogrodu Boga”.

Już Rzymianie uprawiali winorośl na terenach położonych wzdłuż lewego brzegu Renu a najstarszy dokument historyczny dotyczy właśnie winnicy położonej w Hesji Nadreńskiej (Niersteiner Glöck).

Najczęściej uprawianymi tu gronami, tak jak w całych Niemczech są riesling i muller-thurgau. Popularnością cieszy się także tradycyjna odmiana Hesji Nadreńskiej – silvaner. W ostatnich dziesięcioleciach podwoiła się jednak powierzchnia upraw gron czerwonych, głównie za sprawą dornfeldera. Jedna trzecia winnic Hesji jest już w kolorze czerwonymi.

Gleby: lessowe, wapienne i piaszczyste, czasem kamieniste.
Klimat: kontynentalny, z łagodzącym wpływem Renu a także otaczających wzgórz i lasów.

Hesja Nadreńska
  • 100%

    Cabernet sauvignon – „król czerwonych gron”, najbardziej znany, szczep winny na świecie, którego rodzicami są cabernet franc i sauvignon blanc a kolebką Bordeaux. Daje wina cieliste, ciemne, głębokie o charakterystycznych aromatach czarnej porzeczki i zielonej papryki z nutami żywicznymi, korzennymi i ziołowymi. Odznacza się dobrą kwasowością i znakomitym potencjałem leżakowania. W beczce rozwija aromaty dymne, waniliowe, cedrowe. Właściwie nie należy spożywać go bez leżakowania, chyba że produkowany jest w cieplejszych regionach, w kupażach z miękkimi, owocowymi odmianami jak merlot. Szczep o wielkim charakterze. Stąd uwielbienie jakim obdarzono go w świecie winiarskich znawców.