Niemcy

Rheinhessen Chardonnay trocken 2023 Römerhof

Hesja Nadreńska
Białe Wytrawne

Barwa: Żółty, połyskujący.

Bukiet: To Chardonnay ma przyjemny aromat świeżych ziół oraz aromaty żółtej gruszki i delikatnej pigwy.

Smak: Na podniebieniu zachwyca ożywiającą kremowością, delikatnym gruszkowym smakiem i bardzo subtelną nutą wanilii.

Alkohol: 12,5 %

Cukier resztkowy: 5,0 g/l

Kwasowość: 5,9 g/l

Potencjał starzenia: młode

Temp. podawania: 10-12 °C

Polecamy do: Wino to ma wspaniały, długi i zabawny finisz i dobrze komponuje się z drobiem, makaronami i daniami rybnymi.

Rheinhessen (Hesja Nadreńska), położona na południe od Mainz, w regionie od północy i wschodu ograniczona potężnym zakolem Renu, stanowi największy niemiecki region winiarski (26 tys. ha), określany mianem „Ogrodu Boga”. Już Rzymianie uprawiali winorośl na terenach położonych wzdłuż lewego brzegu Renu a najstarszy dokument historyczny dotyczy właśnie winnicy położonej w Hesji Nadreńskiej (Niersteiner Glöck).

Najczęściej uprawianymi tu gronami, tak jak w całych Niemczech są riesling i muller-thurgau. Popularnością cieszy się także tradycyjna odmiana Hesji Nadreńskiej – silvaner. W ostatnich dziesięcioleciach podwoiła się jednak powierzchnia upraw gron czerwonych, głównie za sprawą dornfeldera. Jedna trzecia winnic Hesji jest już w kolorze czerwonymi.

Gleby: lessowe, wapienne i piaszczyste, czasem kamieniste.
Klimat: kontynentalny, z łagodzącym wpływem Renu a także otaczających wzgórz i lasów.

Hesja Nadreńska
  • 100%

    Chardonnay – „królewskie grono”,  którego głównym terenem upraw są Szampania i Burgundia. Zawdzięczamy mu nie tylko najszlachetniejsze szampany, ale również najznakomitsze białe burgundy. Jest to najbardziej elastyczna z białych odmian, doskonale przystosowująca się do warunków klimatycznych. Dojrzewa wcześnie i daje obfite plony. W świeżym, rześkim chardonnay najczęściej spotykamy nuty jabłka, gruszki, cytryny i limonki, brzoskwini, mandarynki. Fermentacja i dojrzewanie w dębowych beczkach bardzo zmienia to wino – staje się bogatsze i bardziej złożone. Wyczuwamy wówczas smak zwęglonego drewna, dymu, przypraw, gałki muszkatołowej, karmelu, wanilii i toffi.

Wybierz wina zbliżone
do Twojego wyszukiwania