Niemcy

Niersteiner Spiegelberg Müller-Thurgau Kabinett 2022 Maria Gerhardt

Hesja Nadreńska
Białe Słodkie

Barwa: Żółty z zielonym refleksem.

Bukiet: Wyraźny agrest, czarny bez, limonka.

Smak: Delikatne owocowe wino o kwiatowym aromacie gałki muszkatołowej, łagodnej kwasowości i przyjemnej słodyczy.

Alkohol: 8,5 %

Cukier resztkowy: 46,0 g/l

Kwasowość: 5,0 g/l

Potencjał starzenia: 5-6 lat

Temp. podawania: 10-12 °C

Polecamy do: Doskonała kompozycja z białym mięsem, a także do szparagów w sosie śmietanowym czy smażonego sandacza.

Rheinhessen (Hesja Nadreńska), położona na południe od Mainz, w regionie od północy i wschodu ograniczona potężnym zakolem Renu, stanowi największy niemiecki region winiarski (26 tys. ha), określany mianem „Ogrodu Boga”. Już Rzymianie uprawiali winorośl na terenach położonych wzdłuż lewego brzegu Renu a najstarszy dokument historyczny dotyczy właśnie winnicy położonej w Hesji Nadreńskiej (Niersteiner Glöck).

Najczęściej uprawianymi tu gronami, tak jak w całych Niemczech są riesling i muller-thurgau. Popularnością cieszy się także tradycyjna odmiana Hesji Nadreńskiej – silvaner. W ostatnich dziesięcioleciach podwoiła się jednak powierzchnia upraw gron czerwonych, głównie za sprawą dornfeldera. Jedna trzecia winnic Hesji jest już w kolorze czerwonymi.

Gleby: lessowe, wapienne i piaszczyste, czasem kamieniste.
Klimat: kontynentalny, z łagodzącym wpływem Renu a także otaczających wzgórz i lasów.

Hesja Nadreńska
  • 50%

    Gutedel

  • 50%

    Riesling – szlachetna biała odmiana, doskonale przystosowująca się do panujących warunków pogodowych. Region z którego pochodzi wino ma dużo większe znaczenie niż jego rocznik. W swym smaku i zapachu świetnie odzwierciedla cechy ziemi na jakiej winorośl była uprawiana. Wina mają mocno owocowy (jabłka, brzoskwinie, cytryny) oraz kwiatowy (fiołek, płatki róży, marzanna) aromat. Po kilku latach leżakowania w butelce riesling nabiera dystyngowanego, zapachu nafty, oraz nut moreli, wiciokrzewu, wosku i marmolady pomarańczowej. Mimo, iż nie współdziała z beczką, doskonale starzeje się w butelce, nawet przez dekady.