-
Zbiory ręcznie od końca września do początku października.
Corvina daje aromat i smak wiśni, malin oraz przypraw. Corvinone jest najbardziej podatny na szlachetną pleśń, pożądaną przez producentów. 25 % Rondinella wzbogaca kupaż o kwiatowość, leśne owoce i kwasowość. 5 % Molinara wykorzystywana jest głównie ze względu na wysoką kwasowość.
-
Proces appassimento – już 2 tys. lat temu winiarze w Veneto zauważyli, że wino uzyskiwane z miejscowych szczepów jest bardzo lekkie i mało trwałe. Wpadli na pomysł, żeby winogrona podsuszać koncentrując w nich cukier, a co za tym idzie osiągać wyższą zawartość alkoholu. W praktyce po winobraniu całe kiście układane są w specjalnych skrzynkach albo słomianych matach w pomieszczeniach zwanych (fruttaio) – przewiewnych suszarniach znajdujących się na poddaszach winiarni. Ten proces powolnego suszenia winogron na rodzynki nazywa się appassimento i według przepisów apelacji musi trwać co najmniej do 1 grudnia, choć w praktyce wielu winiarzy z tłoczeniem gron czeka aż do Wielkanocy.
Tutela Amarone della Valpolicella Classico DOCG 2013
-
Corvina - jedna z ciekawszych odmian winorośli. Jest często kupażowana (głównie z rondinellą i morinarą). Używana jest do produkcji słynnego wina regionu Veneto - AMARONE. Jest to możliwe dzięki procesowi tzw. podsuszenia winogron przed poddaniem ich fermentacji. Corvnina charakteryzuje się aromatami wiśni, malin oraz przypraw.
-
Rondinella wzbogaca kupaż o kwiatowość, leśne owoce, aromaty ziołowe i kwasowość. cieszy się dużym powodzeniem wśród winiarzy ze względu na urodzajność oraz niski poziom cukru a także odporność na choroby i szkodniki.
Molinara wykorzystywana głównie ze względu na wysoką kwasowość.
-
Proces appassimento – już 2 tys. lat temu winiarze w Veneto zauważyli, że wino uzyskiwane z miejscowych szczepów jest bardzo lekkie i mało trwałe. Wpadli na pomysł, by winogrona podsuszać koncentrując w nich cukier, a tym samym osiągać wyższą zawartość alkoholu. Dziś, po winobraniu całe kiście układane są w specjalnych skrzynkach albo na słomianych matach w pomieszczeniach zwanych (fruttaio) – przewiewnych suszarniach znajdujących się na poddaszach winiarni. Ten proces powolnego suszenia winogron na rodzynki nazywa się appassimento i według przepisów apelacji musi trwać co najmniej do 1 grudnia, choć w praktyce wielu winiarzy z tłoczeniem gron czeka aż do Wielkanocy.